PONY CLUB

Anasayfa > PONY CLUB
IMG_0016

Pony eğitimi 4 yaşında 14 yaşına kadar olan çocukların eğitimini kapsar. Öncelikli amaç at sevgisini kazandırmaktır. Çocuklarımıza özgüven aşılayarak sosyal hayatlarında başarılı bireyler yetiştirebilmektir.

BİNİCİLİK SPORU
Binicilik sporu insan ve başka bir canlının ortaklaşa yaptığı bir spordur.Sporun amacı,atın fiziksel gücü ile binicinin zekasının birleşmesinden kaynaklanır.Komutları ve planlamayı binici yapar, at da bu komutları uygular.

BİNİCİLİK SPORU ve ÇOCUKLARIMIZ
Çocuklar çoğu zaman kendilerini biraz zorlayabilecek olaylar karşısında güçsüz olduklarını ve o işin üstesinden gelemeyeceklerini düşünürler. At ile iletişim,çocuklardaki güven eksikliğini giderecek doğal bir yöntemdir. 450-500 kg’lık bir canlının en ufak bir el hareketiyle nasıl hareket ettiğini ve istenilen yere yönetildiğini gören çocukların öz güvenlerinin geliştiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Aynı şekilde at ile terapinin bedensel engelli çocukların tedavilerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir.

BİNİCİLİK SPORU ve OKULLAR
Hali hazırda başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bir çok ilköğretim okullarında sportif aktivite olarak binicilik sporu yaygınlaşmakta ve ODTÜ, Sabancı Üniversitesi, Bilkent gibi üniversitelerde de spor branşı olarak gösterilmektedir.

BURSA ATLISPOR KULÜBÜ’NÜN ÖNEMİ
Bursa Atlı Spor Kulübü alt yapısı ile Türkiye’nin en iyi kulüplerinden birisidir.Önemli yarışmalara ev sahipliği yaptığı gibi pony ve kurs bölümü ile uluslar arası binicilik federasyonunun ( FEI) programlarını takip etmektedir.

FEI’nin her türlü emniyet tedbirlerini,hijyen politikasını,at sağlığı ve sevgisi kurallarını ve pedagojik programlarını uygulamak ve uygulatmakla yükümlüdür. Bu konular özellikle çocuklarımız açısından çok önemlidir.

Çocuklar çoğunlukla ders aldıkları öğretmenlerine sorgusuz bir sempati beslerler ve bu yönde eğitim almamış eğitmenlerin dikkatsiz tutum ve davranışları çabucak taklit edilir.

2015 By B.A.S.K.