Tarihçe

Anasayfa > Tarihçe
bask eski4
bask eski8
KULUP 8

Bursa Atlı Spor Kulübü, biniciliği toplumumuzun tüm kesimlerine benimsetmek, binicilikle uğraşan sporcularımıza profesyonel destek sunmak amacıyla 1976 yılında kurulmuştur.

 

Bursa Atlı Spor Kulübü ,1976 yılında eski Turizm bakanlarından olan Barlas Küntay, Ali Muhittin Dinçsoy, Osman Odman ve arkadaşları tarafından Orhangazi’nin Bursa’yı feth ettiği 1326 senesinde Bursa’lılara at ve atıcılık sporları yapılması için vakfettiği atıcılar arazisinde kuruldu.

Kulübün başkanlıklarını sırasıyla ; Ali Dinçsoy, Osman Odman, Ali Zengin, Osman Odman, Erol Toksöz, Esat Uluumay, Duygu Fatura, Erol Özkayan ve Selçuk Yedikardeş yaptılar. halen kulüp başkanlığı Selçuk Yedikardeş tarafından yürütülmektedir.

Erol Toksöz’ün başkanlığı zamanında,gençlik ve spor bakanlığı yapmış olan sayın Şükrü Erdem tarafından binicilik sporu için gerekli olan kapalı manej yapıldı.bu kapalı maneje Şükrü Erdem’in,büyük açık maneje ise Mennan Pasinli’nin ismi verildi. Takip eden dönemlerde yapılan lokal ve sosyal tesisleriyle  kulübümüz her türlü eğitim faaliyetini sürdürerek üyelerine hizmet vermektedir.

Kulüpte biri kapalı,biri açık ve diğeri çadır manej olmak üzere toplam 3 manej, 150 adet boks bulunmaktadır. Manejlerimiz uluslar arası standarda uygun hale getirilmiştir.

1994 yılından itibaren her yıl geleneksel Uludağ kupası, 2007 ve 2008 yılları itibarı ile Başbakanlık Kupası,2009 yılında Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Kupaları,15-17 Ekim 2010 tarihlerinde ise Türkiye Şampiyonası ve Grand Prix Engel Atlama Müsabakaları kulübümüzde gerçekleştirilmiştir.

Kulüp atları ile tüm Bursalı at severlere antrenör nezaretinde binicilik dersleri verilmektedir.

Kulübümüzün kuruluşundan bu güne Emekli Alb. Mennan Pasinli, Emekli Alb. Sermet Coşar, İsmail Samsa, Emekli Alb. Selahattin Yılmaz ara dönemde Fransız antrenör Gregory Perrin,emekli Binb.Atilla Akbıyık ve son olarak ise Hasan Şentürk eğitim faaliyetlerimizi organize etmektedir.

2015 By B.A.S.K.